Image

Aktuality, zprávy z činnosti MAS Holicko

Za inspirací na Vysočinu

Aktuality pondělí, 27 květen 2019

Pro další rozvoj je dobré nasbírat inspiraci a zkušenosti odjinud a zjistit jak to dělají v jiných regioneh. Proto zástupci Dobrovolného svazku obcí Holicka a Svazků obcí Loučná a Pod Kunětickou Horou vyrazili na třídenní výjezdní seminář s názvem „Cesta po Vysočině“.

„Pro starosty z Pardubicka, takovýto výjezd nebyl žádnou novinkou, například vloni byli v Ústeckém kraji, ale pro mě to byl velmi dobře využitý čas, který, pokud bude možnost, bych si ráda napřesrok zopakovala,“ řekla  ředitelka MAS Holicko Ing. Michaela Kovářová.

Velmi inspirativní byla již první navštívená obec kousek za hranicemi Pardubického kraje – obec Křižánky se 400 obyvateli a se starostou, který aktivně bojuje s postupným vylidňováním obce (stárnutí populace, odliv mladších ročníků do větších měst, využívání prázdných rodinných domů jako rekreační objekty). Pan starosta nám představil nově vybudované vzdělávací centrum, sociální bydlení a obecní kavárnu. Holické starosty však nejvíce zaujalo vydávání obecní měny „Křižánecké koruny“, kterou lze platit v místním obchodě nebo třeba i u kadeřnice.

Další zastávkou byl městys Luka nad Jihlavou (cca 3 tis. obyvatel), kde byly přestavěny dlouhodobě nevyužívané sýpky na moderní školní tělocvičnu a polyfunkční centrum (denní stacionář a nízkoprahové zařízení pro děti a mládež).

Druhý den jsme si mohli prohlédnout nově vybudovanou čistírnu odpadních vod v Náměšti nad Oslavou (cca 5 tis. obyvatel), která je mimořádná svým zapuštěním do terénu, které nijak nenarušuje ráz okolní krajiny. Čistírna je totiž zapuštěna do země a je plně zastřešena. Takže pokud nevíte, že se v podzemí nachází nádrže ČOV, pak těžko budete tipovat, co se může nacházet v této moderně vyhlížející budově.

Za zmínku určitě stojí i Dalešická přehrada s druhou nejvyšší sypanou hrází v Evropě (tu první nejvyšší mají v Rumunsku) nebo obec Polná (5 tis. obyvatel) se svojí národní kulturní památkou – Chrámem Nanebevzetí panny Marie a židovským muzeem a synagogou.

Třetí den byl opravdu nejvíce náročný. Nejdříve jsme navštívili obec Dobronín (cca 2 tis. obyvatel) s nově postavenou hasičskou zbrojnicí. V obci Okrouhličce s 300 obyvateli nás paní starostka seznámila s pro nás velmi neobvyklou hospodářskou činností obce (pronájem bytů v nedalekém Havlíčkově Brodě). V Obci Lípa (1,2 tis. obyvatel) jsme viděli jak obecní projekty (víceúčelové hřiště, venkovní posilovnu pro seniory, …) tak i ty podnikatelské v Zemědělské akciové společnosti Lípa (mléčná farma, prodejna "Ze dvora"). Poslední zastávkou byl Havlíčkův Brod (23 tis. obyvatel) a revitalizace jeho centra.

„Určitě nesmíme zapomenout na mé kolegyně z MAS Českomoravské pomezí a MAS Oslavka, které nás po celou dobu provázely. Tímto bych jim chtěla ještě jednou poděkovat za jejich vzácný čas. Vždyť sama vím, co všechno musí manažeři MAS v tomto období řešit. A jak je těžké ušetřit si celé tři dny času na něco jiného než je realizace Strategie CLLD,“ dodává Ing. Michaela Kovářová.

Kalendář aktualit

« Prosinec 2023 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Aktuality

Footer Logo

MAS Holicko, o.p.s.
Holubova 1
534 14 Holice
IČ:275 11 448
Datová schránka: 8ueebbq

Adresa kanceláře

 
 
MAS Holicko, o.p.s.
Náměstí T. G. Masaryka 1096
534 01 Holice
(ve dvoře mezi Policií ČR a Úřadem práce)
 

Zůstaňte s námi