Image

Aktuality, zprávy z činnosti MAS Holicko

MAS Holicko podpoří stavbu centra sociálních služeb v Holicích

Aktuality čtvrtek, 29 červen 2023

logolink_IROP.jpg

 

Programový výbor MAS Holicko poslední týden v červnu 2023 rozhodl o podpoření klíčového projektu s názvem „Centrum sociálních služeb Holice – ambulantní odlehčovací služby“. Jedná se o projektový záměr Oblastní charity Pardubice, který byl jako jediný podaný do 1.výzvy MAS Holicko – IROP – Sociální služby (2023). Celková předpokládaná výše projektu činí 32 mil. Kč. Schválená výše dotace je 22.573.424 Kč.

Hlavní vizí naší místní akční skupiny je, aby „Holicko bylo regionem plným života“. V předchozích letech jsme se zaměřovali především na rekonstrukce sportovišť a kulturních center (podpora občanské vybavenosti a spolkového života), výstavbu chodníků (zlepšení bezpečnosti silničního provozu) a budování odborných učeben (zlepšení vzdělávání na základních školách). V novém programovém období 2021+ chceme podpořit i obyvatele Holicka, kteří potřebují trochu pomoci k tomu, aby mohli vést plnohodnotný život. Méně vzletně můžeme říci, že jsme se zaměřili právě na podporu sociálních služeb.

Cesta k tomu sice nebyla trnitá, ale úplně jednoduchá také ne. Máme za sebou přibližně dva roky komunitního plánování a více jak rok vyjednávání s místními aktéry. Díky tomu, že k jednomu stolu zasedli nejen poskytovatelé sociálních služeb, ale i starostové obcí a zástupci cílových skupin (uživatelé sociálních služeb), tak nezůstalo pouze u nápadů a přání. Ale naopak jsme se stali svědky toho, jak prvotní myšlenka postupně uzrává a nadšení z ní se rozšiřuje na čím dál větší skupinu lidí. Na vlastní oči jsme viděli, jak starostové místo toho, aby si každý uloupnul z financí MAS Holicko určených na období 2021-2027 svůj malý dílek např. na zvelebení návsi, vybudování školní učebny nebo vybavení pro hasiče, tak se všichni jednomyslně rozhodli finance nedrobit a celý finanční balíček ve výši 22,5 mil. Kč smysluplně využít na jeden společný klíčový projekt, jehož výstupy budou přínosem pro všechny obyvatele Holicka. Díky tomu se v Holicích (na okraji Holic směrem na Vysoké Mýto) počátkem roku 2024 začne stavět centrum sociálních služeb. V rámci první etapy (do poloviny 2026) bude v Holicích vybudováno zázemí pro ambulantní odlehčovací službu (32 mil. Kč). V následujících letech bude následovat 2. etapa – středisko pobytové odlehčovací služby (do konce 2030) a 3. etapa – zázemí mobilního hospice (do konce 2032) v celkové částce cca 70 mil. Kč.

Potřebnost odlehčovací služby a příkladná spolupráce obcí na Holicku zaujala i samotný Pardubický kraj, jež souhlasil s rozšířením sítě sociálních služeb v kraji a pomůže tak obcím s financováním následného provozu centra. Město Holice jako jeden z iniciátorů samotné idey, šlo v tomto ještě o něco dál. Oblastní charitě Pardubice darovalo pozemek, kde bude toto centrum stát. A zdá se, že u toho to ještě nekončí. Nechceme to zakřiknout, ale v tuto chvíli se jedná i o zapojení místních firem do pomoci s financováním stavby.

No, a na závěr ještě malé vysvětlení, co to tedy v Holicích vlastně vznikne. Posláním odlehčovací služby je na přechodnou dobu zajistit potřebnou péči osobám, které mají zajištěnou běžnou péči ve svém přirozeném domácím prostředí. Jejich pečujícím osobám tak umožnit, aby si mohly odpočinout, případně aby si zajistily své osobní záležitosti, a tak předcházely vyčerpání a sociálnímu vyloučení.

Odlehčovací služba je určena klientům, kteří z důvodu věku, zdravotního postižení či chronického onemocnění nemohou zůstat sami doma v době, kdy pečující osoba chodí do zaměstnání nebo je třeba sama ošetřována v nemocnici. Ambulantní odlehčovací služba zajistí péči o klienty ve všední dny vždy od rána do pozdního odpoledne. Pobytová odlehčovací služba zase pomůže vyřešit až tříměsíční pobyt.  Sociální pracovníci pomohou klientům se zvládáním běžných úkonů například při osobní hygieně, při podávání jídla, se samostatným pohybem, přesunem na lůžko, s oblékáním apod.  Vždy bude postupováno tak, aby se život klientů blížil jejich běžnému způsobu života, na který jsou zvyklí z domácího prostředí. Navíc zde budou nabízeny i aktivizační a terapeutické činnosti podporující motorické, psychické a sociální dovednosti (např. společné zpívání, hry, tvoření, kulturní program, výlety, apod.).

Naposledy změněno 29. 06. 2023

Kalendář aktualit

« Červen 2024 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Aktuality

Footer Logo

MAS Holicko, o.p.s.
Holubova 1
534 14 Holice
IČ:275 11 448
Datová schránka: 8ueebbq

Adresa kanceláře

 
 
MAS Holicko, o.p.s.
Náměstí T. G. Masaryka 1096
534 01 Holice
(ve dvoře mezi Policií ČR a Úřadem práce)
 

Zůstaňte s námi